Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Lex Educatio

Korzystając z popularnej na całym świecie aplikacji Instagram, służącej do edytowania oraz publikowania zdjęć i czasowych relacji (stories), pamiętaj o podstawowych zasadach ochrony danych osobowych. Kieruj się poniższymi wskazówkami:

  • Gdy publikujesz swój wizerunek, rób to mądrze – nie zamieszczaj zdjęć swojego najbliższego otoczenia, a także osób, które nie wyraziły na to zgody. Twój wygląd zewnętrzny lub nawet głos to również dane, które mogą zostać skradzione. Dbaj o prywatność!
  • Nie podawaj zbyt wielu informacji na swój temat. Imię i nazwisko, data urodzin czy miejsce zamieszkania nie muszą być widoczne na Twoim profilu. Przyjmij zasadę „im mniej o mnie w sieci – tym lepiej”.
  • Jeśli chcesz zwiększyć poziom prywatności, ustaw status swojego konta na prywatne. Funkcję tę znajdziesz w zakładce oznaczonej zębatką

Aplikacja mobilna:
ustawienia → prywatność → prywatność konta → konto prywatne

Przeglądarka internetowa:
ustawienia → prywatność i bezpieczeństwo → konto prywatne

Teraz możesz mieć pewność, że nikt nie zaobserwuje Cię bez Twojej zgody. Profil prywatny gwarantuje też, że Twoje zdjęcia będą widoczne wyłącznie dla osób zaufanych. Status przełączyć można w każdej chwili.

  • Jeśli ktoś bez Twojej zgody udostępnia zdjęcia i filmy albo publikuje treści, których nie chcesz oglądać, możesz przestać obserwować takiego użytkownika lub zablokować go. Możesz także zgłosić aplikacji konto osoby, która według Ciebie narusza zasady społeczności.
  • Sam możesz zdecydować, z kim chcesz podzielić się swoją relacją, dzięki czemu odbiorcami Twojego stories może być tylko grupa zaufanych przyjaciół i znajomych. Listę bliskich znajomych w łatwy sposób możesz ustawić na swoim profilu. W dowolnym momencie możesz ją zaktualizować lub usunąć.

Aplikacja mobilna: ustawienia → konto → bliscy znajomi

  • Twoje hasło do Instagrama powinno być silne, trudne do złamania, ale i takie, które będziesz w stanie zapamiętać. Sama aplikacja rekomenduje użycie liter drukowanych, cyfr oraz innych znaków, np. łącznika lub myślnika. By zmienić hasło na nowe, zajrzyj do opcji aplikacji.

Aplikacja mobilna: ustawienia → zabezpieczenia → hasło
Przeglądarka internetowa: ustawienia → zmień hasło

Korzystaj również z dwuetapowego uwierzytelniania za pośrednictwem SMS, dzięki czemu zwiększysz bezpieczeństwo swojego konta.

Aplikacja mobilna:
ustawienia → zabezpieczenia → uwierzytelnianie dwuskładnikowe


Przeglądarka internetowa:
ustawienia → prywatność i bezpieczeństwo → uwierzytelnianie dwuskładnikowe

  • Dzięki narzędziom Instagrama bezproblemowo sprawdzisz, jakich zmian w profilu dokonywałeś przez cały okres użytkowania aplikacji – czy i kiedy zmieniałeś hasło, adres mailowy, numer telefonu. Jak brzmiał stary nick, co zamieściłeś w biogramie, oraz czy podawałeś tam linki do stron zewnętrznych. Możesz uzyskać do nich dostęp, kierując się poniższą instrukcją.

Aplikacja mobilna: ustawienia → zabezpieczenia → dostęp do danych

Przeglądarka internetowa:
ustawienia → prywatność i bezpieczeństwo → dane konta

  • Za każdym razem wyloguj się po zakończonej sesji. Zapewni to maksymalną ochronę konta oraz utrudni osobom trzecim dostęp do niego. Pamiętaj, by dane do logowania nie były zapisane w przeglądarce, z której korzystasz. Po zalogowaniu pojawi się komunikat: Zapisać Twoje dane logowania? Tu należy wybrać opcję nie teraz. Rozwiązanie to umożliwi ochronę Twojego loginu i hasła przed innymi osobami korzystającymi z komputera.
  • Miej na uwadze, że Instagram stale ewoluuje. W momencie gdy pojawia się oficjalna aktualizacja, zapoznaj się z nią, czytając podane w wyciągu informacje. Każdorazowo monitoruj zachodzące zmiany, by w razie potrzeby reagować.
  • Wszelką dodatkową pomoc znajdziesz pod adresem facebook.com/help/instagram.